Projekt wprowadza możliwość złożenia Kierownikowi Urzędu Stanu Cywilnego przed zawarciem małżeństwa nieodwołalnego oświadczenia o uzależnieniu możliwości rozwodu od zgody biskupa diecezjalnego. W przypadku złożenia takiego oświadczenia dopuszczalność rozwodu
w sądzie rodzinnym małżeństw zawartych w Kościele Katolickim zależeć będzie od zgody biskupa diecezjalnego kierującego diecezją, na terenie której zawarto małżeństwo. W praktyce będzie to oznaczało, że u małżeństw objętych oświadczeniem nie będzie możliwy rozwód bez uprzedniego stwierdzenia nieważności małżeństwa w procesie kanonicznym, gdyż tylko po takim wyroku kanonicznym biskup będzie miał w sumieniu prawo udzielić wymaganej zgody.

104. Wprowadzenie możliwości zawarcia nierozerwalnego małżeństwa.

Komentarzy do 10 thoughts on “104. Wprowadzenie możliwości zawarcia nierozerwalnego małżeństwa.

 • Wrzesień 20, 2019 z 7:45 am
  Permalink

  Witam, dodaje tutaj komentarz, ponieważ nie widzę adnotacji do całości. Przydałoby się jeszcze ustawa co do możliwości wyrejestrowania tymczasowego, a nawet stałego pojazdu np.posiada ktoś kilka aut, ale używa jednego tylko w danym sezonie, a przez pół roku stoi i trzeba odprowadzać opłaty ubezpieczeniowe oraz wykonywać przeglądy. Jeszcze dodam, iż regulacja przepisów drogowych i stawiania znaków to jest horror, dwu pasmowa droga i ograniczenie do 50….., te ograniczenia i przepisy to chyba były tworzone w latach 60 70 dla aut, których rozwinięcie prędkości 100km/h wiązało się z odkręceniem każdej możliwej śrubki w pojeździe. Pozdrawiam Patryk

  Powtórz
 • Wrzesień 20, 2019 z 8:53 am
  Permalink

  Tworzenie równoległego prawa do prawa Boskiego zakłada, że sama nauka Jezusa Chrystusa nam nie wystarcza i musimy dodać swoje 3 ludzkie grosze. Że sama przysięga składna sobie w obliczu Boga i wiernych to za mało. Musi być jeszcze jakaś formalność.
  Ten pomysł forsował przed laty Roman Giertych. Brrrr…..

  Powtórz
 • Wrzesień 20, 2019 z 9:05 am
  Permalink

  Jaki jest cel tej ustawy ? W jaki sposób przyczyni się ona do poprawy funkcjonowania państwa i komfortu życia mieszkańców Polski ?

  Powtórz
 • Wrzesień 20, 2019 z 7:41 pm
  Permalink

  Niepotrzebne łączenie państwa z kościołem w zupełnie bezsensowny sposób. Kościół nie powinien w ogóle dla państwa istnieć.

  Powtórz
 • Wrzesień 20, 2019 z 8:51 pm
  Permalink

  A możliwość przeprowadzenia rozwodu małżeństwa zawartego przed rabinem za pomocą listu rozwodowego? Ozjasz Glodberg z pewnością by skorzystał.

  Powtórz
 • Wrzesień 21, 2019 z 10:27 am
  Permalink

  Nie rozumiem dlaczego ograniczać się do biskupa. Po prostu bez oświadczenia, będzie możliwośc zawarcia małżeństwa bez mozliwości udzielenia rozwodu. po prostu 3 możliwość, ale w sumie dobrze, że ktos stary upr-owy pomysł podnosi

  Powtórz
 • Wrzesień 21, 2019 z 12:06 pm
  Permalink

  Czy to jest żart?
  Po jaką cholerę łączyć kwestie urzędowe i prawne z jakimś zewnętrznym związkiem/stowarzyszeniem czy czymkolwiek innym (a tych jest przecież od groma w naszym kraju). A co jeśli ktoś w międzyczasie wypisze się z tej organizacji? Jak zobaczylem tę ustawę bylem przekonany, że to jakaś trollowa strona podrabiająca Mentzena

  Powtórz
 • Wrzesień 25, 2019 z 7:49 am
  Permalink

  Ogromne pole do szantażu moralnego.
  Albo Kościół zacznie wymagać takiego oświadczenia, albo gdy ono już będzie to sprawy będą się dodatkowo przeciągać
  a bezpieczeństwo i majątek małżonkow w kryzysie nie będzie należycie chroniony przez przeciagajacy się proces kanoniczny.
  Najpierw niech Kościół uporządkuje swoje sprawy. Nie chcę, aby arbitralna decyzja Biskupa lub jej odgorny wymóg powodował, że będę uzależniony od chorych układów kościelnej Hierarchii,na które jako katolik patrzeć już nie mogę, a do Kościoła przychodzę „tylko” po Sakramenty.

  Powtórz
 • Październik 5, 2019 z 1:59 am
  Permalink

  Ja bym wręcz przeciwnie, uprościł procedurę rozwodową, aby większość rozwodów odbywało się w jeden miesiąc.

  Czy to jest normalne, że ktoś jeszcze się nie rozwiódł i już żyje z nowym partnerem?

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *